Rabocij Poselok - Zgromadzenie Księży Marianów - Tajynsza

Idź do spisu treści

Menu główne:

Rabocij Poselok

Kaplice dojazdowe

Obecnie jest to część miasta Tajynsza, oddzielona od niego linią kolejową. Dla Parafii Św. Rodziny w Tajynszy jest to ważne historycznie miejsce, gdyż to właśnie najpierw tu zaczęli przyjeżdżać z duszpasterską posługą do zesłańców polskiego i niemieckiego pochodzenia kapłani, czyniąc to niejednokrotnie z narażeniem życia. Do tych bohaterskich duszpasterzy należy m.in. ks. Józef Kuczyński i Sługa Boży ks. Władysław Bukowiński.

To właśnie tu, na terenie Raboczego Posiolka zbierali sie potajemnie w prywatnych domach, przy zasłoniętych oknach, wierzący, by uczestniczyć we Mszy św. i przyjmować sakramenty święte. W latach dziewięćdziesiątych, gdy już istniał kościół w Tajynszy, Parafia nabyła po zmarłej „babuszce” domek, który do dziś spełnia rolę kaplicy
p.w. "Św. Józefa", służącej głównie osobom starszym, nie mogącym z racji wieku i chorób dotrzeć do kościoła parafialnego.

Regularnie, w każdy piątek przyjeżdża do nich kapłan z posługą duszpasterską.
Msze św. odprawiane są w języku polskim, lecz liturgia Słowa w języku rosyjskim. Co miesiąc duszpasterz odwiedza chorych, niemogących przyjść do kaplicy, w ich domach, dając im możliwość przyjęcia sakramentów świętych.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego